Kaip skaityti topografinius žemėlapius?

Prieš pradėdami gilintis į technines žinias, kaip skaityti topografinius žemėlapius, pateikiame šiek tiek istorijos. Džonas Veslis Pauelas (John Wesley Powell) išrado topografinius žemėlapius. 

Powellas buvo geologas ir Sąjungos armijos veteranas, kuris 1884 m. įtikino Kongresą patvirtinti kruopštų kartografijos projektą, pagal kurį jo komanda sistemingai rengtų topografinius žemėlapius, kad geriau suprastų Vakarų kraštovaizdžio hidrologiją ir išteklių potencialą. 

Tai buvo sudėtinga užduotis, nes geodezininkai didžiąją dalį matavimo darbų turėjo atlikti rankiniu būdu, naudodami aneroidinius barometrus aukščiui apskaičiuoti ir kompaso skersmenis bei plienines matavimo juostas erdviniams atstumams matuoti.

Žemės kontūrai pagal geodezininkų surinktus matavimus buvo išraižyti dideliuose vario lakštuose, kuriuos vėliau buvo galima naudoti spausdinant ir perspausdinant pirmuosius topografinius žemėlapius. Visą sunkiąją įrangą į užmiestį reikėjo gabenti mulais. 

Powello topografinio žemėlapio projektas buvo plataus užmojo ir didžiulis darbas. Tačiau jis buvo naudingas ne tik federalinei vyriausybei, kuri planavo tinkamą išteklių naudojimą, ar geologams, ieškantiems naudingųjų iškasenų. Tai taip pat turėjo padėti lauko entuziastams saugiau ir patikimiau keliauti, žinant, kad jie turi topografinio žemėlapio skaitymo įgūdžių ir žinių. 

Topografinių žemėlapių mastelio supratimas

Topografinį žemėlapį labai lengva skaityti, kai tik susipažįstama su jo detalėmis. Pirmiausia atkreipkite dėmesį į žemėlapio mastelį, kuris informuos jus apie žemėlapyje esančių detalių kiekį. Topografinių žemėlapių mastelis leis jums sužinoti, kiek mylios ar mylios dalių sudaro vienas colis. Kai mastelis mažesnis, žemėlapyje taip pat bus daugiau detalių. 

Topografinius žemėlapius
Topografinio žemėlapio legenda pasakoja, ką reiškia skirtingų tipų linijos, spalvos ir simboliai – nuo ​​krioklių iki kelių, upių ir kt.

Jei mastelis yra didesnis, popieriuje taip pat bus pateikta mažiau detalių. Pavyzdžiui, visos JAV topografinis žemėlapis gali būti kelių pėdų pločio ir ilgio, tačiau jame nėra beveik visos navigacinės informacijos, kurią galite rasti kišeniniame Šiaurės Karolinos senelio kalno žemėlapyje. 

Susipažinę su žemėlapio masteliu, galite pradėti domėtis kitomis detalėmis. Topografinio žemėlapio, kaip ir kitų rūšių žemėlapių, legendoje sužinosite, ką reiškia įvairios linijos, spalvos ir simboliai – nuo krioklių iki kelių, upių ir kt. Legendoje taip pat pateikiami kiti duomenys, kurių prireiks norint teisingai skaityti topografinį žemėlapį ir naudoti jį navigacijai. 

Kaip skaityti kontūrines linijas topografiniuose žemėlapiuose

Būtinai atkreipkite dėmesį į kontūro ir magnetinės deklinacijos bei indekso linijų intervalus. Šie duomenys yra labai svarbūs norint tinkamai skaityti žemėlapį. 

Oldmapster topografinio žemėlapio kontūrai nurodo, kur kraštovaizdyje įvyks aukščio pokyčiai, o kontūro intervalas parodo, koks didelis poslinkis yra tarp žemėlapio kontūro linijų. 

Pavyzdžiui, žemėlapyje, kurio kontūro indeksas yra 20 pėdų, aukščio pokyčiai bus rodomi 20 pėdų žingsniu.

Pagrindai, kaip naudoti žemėlapį ir kompasą norint nuvažiuoti nuo tako

Žinutės iš tos pačios kategorijos: