Kaip auginti grybus namuose

Šis straipsnis skirtas kaip gairės, padedančios žmonėms auginti Hericium erinaceus – Korališkasis trapiadyglis namuose. Čia pateikti žingsniai pagrįsti mano patirtimi auginant šį grybą jau daugiau nei ketverius metus, todėl jie turėtų būti veiksmingi. Tačiau visada gali nutikti kas nors, kas nebuvo įtraukta į šį dokumentą, arba aš praleidau ką nors svarbaus.

Prieš pradėdamas, norėčiau, kad augindami Hericium erinaceus visi nepamirštų kai kurių dalykų. Yra daugybė priežasčių, kodėl bandant auginti Hericium erinaceus kas nors gali nepavykti, tačiau dažniausiai pasitaikančios klaidos yra šios:

Jei jūsų Hericium erinaceus nesubrandina vaisių per 4 savaites po to, kai jį išskleidėte į substrato bloką, labiausiai tikėtina, kad tai gali nutikti dėl netinkamų auginimo sąlygų.
 • Netinkamos auginimo sąlygos – per šalta arba per karšta. Tai labai svarbu! Jei po grybų dėjimo 4-5 dienas palaikysite pastovią 25 °C temperatūrą, o po to dar 3-4 dienas palaikysite apie 21 °C temperatūrą, grybai turėtų pradėti augti savaime, jei viskas bus gerai. Kai tik grybiena pradės augti ir kai tik ant substrato bloko viršaus pamatysite balkšvas neaiškias dėmeles, palikite jį ramybėje ir daugiau nelieskite iki derliaus nuėmimo! Būtent taip visus tuos metus, nors nenaudojau jokio apvalkalo, daugumai mano augalų pavyko užauginti vaisius.
 • Netinkamas substratas – naudojamas netinkamos rūšies grybų substratas, pavyzdžiui, rudųjų ryžių miltai (BRF) arba ruginiai miltai (RF). Nors pirmieji mano rinkiniai pradėjo derėti su BRF, daug lengviau pasiekti tam tikrų rezultatų, kai naudojate tinkamos rūšies substratą! Aš asmeniškai rekomenduoju Hericium erinaceus auginimui pasigaminti savo mišinį, nes jis yra pigus ir lengvai apdorojamas, kai viskas paruošta.
 • Nepakankamai šviesos – per tamsu arba per mažai šviesos tiesiog nepadės! Mažos 15 W CFL lemputės turėtų visiškai pakakti, jei auginimo rinkinys bus patalpoje, kurioje didžiąją dienos dalį daug netiesioginės saulės šviesos, sklindančios iš langų, bet ne tiesiai ant jų.
 • Netinkamas grybų rinkinys. Šį klausimą paaiškinti sunkiausia, nes yra labai daug skirtingų rinkinių, tačiau turėkite omenyje, kad jei rinkinio viduje nėra gerai drenuojančios auginimo terpės, tikriausiai nepasieksite puikių rezultatų, net jei visa kita bus gerai! Jei naudojate auginimo rinkinį, kuriame yra brf arba rf substratas, tai neturėtų būti didelė problema.

Jei jūsų Hericium erinaceus nesubrandina vaisių per 4 savaites po to, kai jį išskleidėte į substrato bloką, labiausiai tikėtina, kad tai gali nutikti dėl netinkamų auginimo sąlygų. Aukšta temperatūra kartu su maža drėgme sulėtina arba visiškai sustabdo grybienos augimą, todėl, kai sąlygos nėra idealios, gali būti, kad vaisius išnyks!Jei pradėsite pastebėti išnykimą, nesijaudinkite, nes grybiena turėtų vėl užaugti tose vietose, kai sąlygos bus geresnės. Neiškirpkite jų!

Šiame vadove aprašysiu veiksmus, kaip vaisiakūnio kamerą naudojant paprastą plastikinį indą su sandariu dangčiu, tačiau yra ir kitų galimybių.

Renkantis grybų rinkinį gali būti labai sunku nuspręsti, kuris iš jų galiausiai duos gerų rezultatų. Užduokite sau šiuos klausimus:

 • Ar šiame rinkinyje yra substrato medžiagos, kurią lengva tvarkyti? Pavyzdžiui, ar prieš beriant grybus į inertišką auginimo terpę reikia įpilti vandens?
 • Ar šiame rinkinyje yra gerai drenuojanti auginimo terpė, ar vietoj jos galiu pasigaminti savo mišinį?
 • Ar šiame rinkinyje yra atskiras vaisiams skirtas indas, kurį lengva tvarkyti, ar turėsiu jį įsigyti atskirai?

Lasiet arī nākamo rakstu: MSM nauda pažeistai odai

Metilsulfonilmetano galima rasti visų rūšių gyvuose organizmuose. Jis organiškai sudarytas iš vandenilio, sieros, deguonies ir anglies. Žmogaus organizme jis veikia kaip klijai, laikantys amino rūgščių grandines arba kūno audinių statybinius blokus.

Jei bent į du iš šių klausimų atsakėte teigiamai, tikriausiai turite gerą grybų auginimo rinkinį! Toliau pateikti veiksmai skirti atlikti esant įprastai kambario temperatūrai (21 °C), todėl jei jūsų namuose per šilta arba per šalta, turėkite omenyje, kad viskas gali vykti ne taip sklandžiai, kaip čia aprašyta! Tačiau jei tiksliai laikysitės visų nurodymų, jūsų Hericium erinaceus rinkinys turėtų duoti gerų rezultatų.

Medžiagos ir reikmenys Hericium erinaceus auginimui

 • Vienas švarus grybų auginimo rinkinys arba pjuvenų užuomazga (kad grybiena derėtų pati, o ne ant grūdų stiklainio!) (apie 10 USD / 7 EUR už rinkinį) arba pjuvenų užuomazga (rekomenduojama tik patyrusiems augintojams)
 • 60 litrų plastikinis indas su sandariu dangčiu
 • Sandarus, orui pralaidus audinys, pakankamai didelis, kad uždengtų vaisiakūnio kameros vidų (pavyzdžiui, tinklelis nuo uodų arba organza) – rekomenduoju šį audinį, nes jis pigus ir jį galima lengvai sukarpyti į skirtingus dydžius!
 • Guminė juosta, kurios užtenka audiniui pritvirtinti virš vaisiaus kameros. – Tam reikės labai plačios gumytės arba dviejų daugiau ar mažiau įprastų, jei jos pakankamai didelės.
 • Daug vermikulito ARBA kokios nors kitos rūšies hidratuotos akytos auginimo terpės, kuria galite užpildyti mažas skylutes plastikiniame inde (pvz., perlito, kokoso pluošto ir pan.) – rekomenduoju naudoti vermikulitą, nes jis pigus ir lengvai gaunamas! Pavyzdžiui, ne daug kas turi galimybę įsigyti perlito…
 • Plonas sodo žemės sluoksnis ant auginimo terpės (neprivaloma) – tai suteikia grybų rinkiniui papildomą impulsą prieš pat jam pradedant kaisti ir gali padėti šiek tiek pagreitinti procesą.

Permatomas plastikinis maišelis arba kartoninė dėžutė, kuri telpa į vaismedžių auginimo kameros vidų – taip bus išlaikoma drėgmė ir tuo pat metu vyks dujų apykaita! Jei naudojate kartoninę dėžę, įsitikinkite, kad ji visiškai uždaryta iš visų pusių ir kad niekur nėra tarpų, pro kuriuos galėtų išeiti oras! Taip pat rekomenduoju apvynioti aliuminio folija visas atviras dėžės dalis, nes per didelis šviesos kiekis gali sukelti prisitvirtinimą anksčiau, nei būsite tam pasiruošę!
Higrometras (neprivalomas) – šio prietaiso jums tikrai nereikia, jei pasitikite savimi, kad teisingai įvertinsite sąlygas savo vaismedžių dėžutėje, tačiau malonu turėti papildomą atskaitos tašką, kai reikalai ima klostytis ne taip…

Žinutės iš tos pačios kategorijos: